X

Result Details

Event name: Nacra Delta Lloyd
Date: 20 May 2014
Type:
Club: Medemblik, Holland
Classtype:Nacra , see more results
Rank SailNo Helm Crew R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Country MR Points
1 FRA1 Billy BESSON result no 3 3 7 3 9 4 3 (22) 10 FRA 2 44
2 FRA077 Franck CAMMAS result no 6 6 3 10 1 1 (19) 16 2 FRA 8 53
3 AUS064 Darren BUNDOCK result no 7 15 1 5 3 (19) 16 1 4 AUS 12 64
4 GBR2 Benjamin SAXTON result no 8 (25) 18 1 4 7 5 4 20 GBR 10 77
5 FRA199 Ingrid BACKES PETITJEAN result no 4 2 26 (30) 6 10 20 8 3 FRA 4 83
6 AUS133 Jason WATERHOUSE result no 14 (20) 11 2 16 9 8 10 5 AUS 14 89
7 SUI041 Matias BUHLER result no (OCS) 4 14 11 12 11 21 6 8 SUI 6 93
8 GBR058 Pippa WILSON result no 13 8 13 12 10 16 2 3 (18) GBR 18 95
9 NED213 Renee GROENVELD result no 1 14 8 (22) 7 14 10 14 17 NED 16 101
10 FRA078 Flora LAUGIER result no 15 7 9 (25) 25 3 11 18 1 FRA 20 109
11 GBR182 Tom PHIPPS result no 20 10 15 23 2 2 7 15 (28) 8 GBR 102
12 NZL222 Gemma JONES result no 9 22 24 14 11 (BFD) 4 9 9 2 NZL 104
13 FRA065 Moana VAIREAUX result no (OCS) 9 22 16 29 5 6 2 19 4 FRA 112
14 NED214 Mandy MULDER result no (26) 17 5 26 8 17 9 5 22 3 NED 112
15 FRA063 Audrey OGEREAU result no 19 18 2 15 17 (BFD) 1 12 26 5 FRA 115
16 GBR056 Lucy MACGREGOR result no 12 1 4 6 18 8 (DNF) DNC DNC 1 GBR 122
17 USA27 Mark MENDELBLATT result no 5 (33) 25 8 13 18 22 11 14 11 USA 127
18 FRA083 Vincent DOMAND result no 22 11 12 13 14 20 28 (29) 12 10 FRA 142
19 ARU212 Nicole VELDEN der van result no 17 21 16 7 23 12 23 19 6 BFD ARU 144
20 AUS217 Evan WALKER result no 10 32 (OCS) 9 15 21 12 17 29 9 AUS 154
21 DEN082 Cenholt Ea Lin CHRISTIANSEN result no 2 13 19 29 (RET) 13 18 13 27 BFD DEN 160
22 AUS067 Pip PIETROMONACO result no 24 (30) 20 19 19 26 14 26 7 6 AUS 161
23 DEN17 Allan NORREGAARD result no 11 (OCS) 10 17 30 22 13 OCS 15 7 DEN 161
24 DEN187 Viborg Anette ANDREASEN result no 25 27 (30) 18 5 28 15 7 21 DNF DEN 172
25 GBR120 Rupert WHITE result no 21 5 6 31 24 24 (OCS) 23 16 BFD GBR 176
26 GRE210 Sofia BEKATOROU result no 23 12 17 (32) 27 15 24 21 23 BFD GRE 188
27 RUS022 Sergey DZHENBAEV result no 18 29 (OCS) 4 21 6 27 31 31 DNC RUS 193
28 BRA1 de Clinio FREITAS result no 29 23 27 21 22 (30) 25 25 11 18 BRA 201
29 GBR152 Alicia CLIFFORD result no 31 26 23 24 (32) 23 17 20 25 13 GBR 202
30 HUN218 Flora VIRAG result no 16 28 29 20 20 25 26 30 (32) 15 HUN 209
31 NED81 Elke DELNOOZ result no (DNF) 19 21 28 33 29 OCS 27 13 BFD NED 232
32 NOR196 Fadler Nicholas MARTINSEN result no 28 16 32 34 26 27 (OCS) 28 30 12 NOR 233
33 GER061 Finn HEEG result no 27 24 28 33 34 33 (OCS) 24 24 14 GER 241
34 NED005 Koen CLEEREN result no 30 31 31 27 28 32 (DNF) DNC DNC 16 BEL 267
35 MON007 Blandine RODELATO MEDECIN result no 32 34 33 35 31 31 (DNF) DNC DNC 17 MON 285
comments powered by Disqus