RANKSail NosClassHELMCREWCLUBPointsFlagsRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7Race 8NET
1 GBR 15123-Matt BurgeDan Schieber Poole YC 29 G (86/BFD) 8 2 4 7 3 1 4-
2 GBR 15144-Christian BirrellVyv Townend Bough Beech SC 35 CG (86/BFD) 5 1 1 5 5 10 8-
3 GBR 15141-Ian DobsonRichard Wagstaff Burwain SC 39 CG (86/BFD) 1 14 3 1 10 5 5-
4 GBR 15127-Tom GillardGeoff Edwards Sheffield Viking SC 45 G 15 2 3 2 3 (22) 19 1-
5 GBR 15147-Paul CullenAdam Whitehouse Weirwood 64.9 G 9 (86/RET) 18.9/RDG_5 10 2 15 3 7-
6 GBR 15112-David SayceNick Rees Hayling Island SC 67 CGI 1 14 22 7 12 2 (25) 9-
7 FRA 14783-Ludovic Alleaumeloic Berthelot cnepaimboeuf 72 G 21 (28) 5 6 13 4 9 14-
8 GBR 15143-Dave WadeBen McGrane Northampton/Netley 73 G 6 4 6 (23) 8 17 16 16-
9 GBR 15122-David HallPaul Constable Blackwater SC 78 CGH 4 7 7 5 15 (30) 17 23-
10 GBR 15130-David WinderBen Rayner Hollingworth SC 89 G 10 10 12 26 10 9 (51) 12-
11 GBR 15083-Chris GillJon Gill Portishead Y & SC 91 G 22 3 10 9 11 33 (42) 3-
12 GBR 14941-Derian ScottAndy Scott CVLSC 99 GHL 16 13 27 (36) 9 26 2 6-
13 CZE 15131-Milan ČápFilip Procházka YC Neratovice 99 G (37) 6 11 8 4 31 24 15-
14 CZE 14551-Jiri ParuzekJakub Kosvica Jachtklub Lazne Tousen & LS Brno 114 GZ 17 9 9 13 24 6 36 (39)-
15 GBR 15086-Allan TylerTim Parsons Lyme Regis SC 122 H 13 (33) 31 14 33 8 21 2-
16 GBR 15133-Kevin HopeRussell Thorne Notts County S.C & Lyme Regis S.C 124 CGH 11 11 30 11 (40) 7 18 36-
17 FRA 14973-Alois VerkestJean Robillard Club Voile Centre 127 CGY (86/BFD) 20 24 12 17 1 32 21-
18 CZE 15110-Jaroslav VernerJan Will Jacht klub Tousen/TJ lokomotiva Plzen 130 HS 20 29 16 24 6 (35) 11 24-
19 FRA 15053-Frederick Le BasLudovic Collin YC Carnac/SR Brest 131 CHS 8 (40) 13 29 16 25 14 26-
20 GBR 14928-Anthony WillcocksJames Willcocks Portishead Y & SC 132 G 3 (44) 15 28 31 14 28 13-
21 GBR 14870-Matt FoskettSimon Foskett SHSC 147 SY 18 36 23 22 (41) 13 7 28-
22 GBR 15073-Alex TaylorTim Saunders Budworth SC/Staunton Harold SC 163 G 7 24 17 20 35 (45) 41 19-
23 CZE 14827-Petr KoranMilan Kvasnik YC Neratovice 170 GH 32 21 20 27 19 12 39 (45)-
24 CZE 15019-Martin KubovyRoman Rocek Jachtklub Lazne Tousen/YC Neratovice 178 S (86/BFD) 46 28 19 36 11 13 25-
25 CZE 15109-Johana Napravnikova KoranovaJakub Napravnik Neratovice YC / Cesky Yacht Klub 184 GLY (41) 16 8 18 34 36 31 41-
26 AUS 15113-Ben SchulzJack Fletcher Adelaide Sailing Club 188 G (86/RET) 12 48 15 20 16 55 22-
27 SUI 14799-Adrian HuberRuedi Moser RCO & SCoW 195 CGH (86/BFD) 86/DNF 4 16 32 39 8 10-
28 GBR 14791-Richard MasonSteve Chesney Hayling Island SC 202 DG 12 18 26 43 (52) 24 46 33-
29 SUI 14859-Christina Haerdi-LandererHansueli Bacher DSSC & SC Wendelsee 207 HLS 28 48 32 (72) 27 38 23 11-
30 CZE 15108-Milan SnajdrFilip Krejza TJ Lokomotiva Plzen 211 GHN (86/BFD) 15 45 42 14 23 34 38-
31 BEL 15140-Bart MeynendonckxFrancis De Roeck Hofstade Sailing Club 214 CHS 42 35 19 41 (57) 19 15 43-
32 GBR 15145-Steve GoacherTom Goacher Lymington Town SC 214 HSZ 25 37 41 31 38 20 22 (44)-
33 GBR 15107-Richard CornesJames Goodfellow Hayling Island SC 219 G 36 17 37 34 29 (41) 37 29-
34 FRA 14403-Charles Le calvezMinet Gael Société des régates de Brest 223 B (86/BFD) 43 29 48 48 34 4 17-
35 GBR 15097-Ben CleggDavid Pannell Brightlingsea SC 230 DNS 5 32 53 30 43 (70) 40 27-
36 GBR 15045-Christine SlaterGraham Slater Portishead Y & SC & Paignton SC 232 CGL 24 19 44 32 26 42 45 (66)-
37 GBR 15120-Vince HoreyDavid Scott King George SC & Notts County SC 234 GH 14 (86/RET) 21 17 86/RET 21 29 46-
38 FRA 15001-Christophe BrigaudeauAdrien Humeau S R Brest 245 BHZ 19 (66) 25 38 25 52 66 20-
39 GBR 15066-Mark MaskellNigel Sheppard Blackwater SC 257 DHNS (86/BFD) 22 36 46 30 86/DSQ 6 31-
40 GBR 15070-Isaac MarshOliver Davenport Northampton 269 SYZ 38 55 38 21 23 59 (65) 35-
41 FRA 14793-Alexandre AvignonJean-Francois Nouel TBA 274 CS 26 (60) 54 35 45 27 57 30-
42 GBR 14940-Georgia BoothTom Fenemore Scailing Dam 275 GLYZ (86/BFD) 86/DNC 49 45 22 29 26 18-
43 IRL 14938-Niall McGrottyNeil Cramer Skerries Sailing Club 282 CIS 51 49 (59) 33 58 37 12 42-
44 CZE 14981-Jan JedlickaJan Strunc Neratovice YC 292 S 35 34 39 40 44 51 49 (59)-
45 BEL 14445-Roel PeerlinckSam Peerlinck Hofstade Sailing Club 305 SZ 29 38 55 50 (67) 43 56 34-
46 GBR 14903-Mike JonesJoseph Joyner Lyme Regis SC 309 HNS 46 23 50 44 51 40 (58) 55-
47 CAN 15024-Joe JospeTom Egli Pointe Claire Yacht Club 315 CIS 56 31 42 51 (66) 47 48 40-
48 GBR 14950-Chris ThorneAndrew Stewart Lyme Regis SC & Notts County 316 N 44 45 33 (53) 53 50 43 48-
49 GBR 14982-Maia WalshPeter Bentley Blackwater SC 320 LS 43 27 63 (66) 18 53 62 54-
50 GBR 14804-Tobias HamerTorie Morley Port Dinorwic 321 MSYZ 34 41 (72) 52 59 54 30 51-
51 GBR 14994-Pete BadhamSteve Digby Draycote Water SC 323 CIS 40 61 34 (62) 50 32 53 53-
52 GBR 15124-Pete KyneTom Kyne Brightlingsea SC 324 GHZ 2 (86/RET) 18 25 21 86/DNS 86/DNS 86/DNS-
53 GBR 15075-Andy WillcocksAndrea Willcocks Portishead Y & SC 325 CHMS 53 26 56 37 46 44 (67) 63-
54 FRA 15065-Denis LUCETFrançoise LUCET CV La Flèche 329 B 52 39 (62) 56 55 18 59 50-
55 GBR 15103-Keith WalkerJohn Piatt Hayling Island SC 329 GI (86/BFD) 25 40 49 28 63 54 70-
56 SUI 14960-Melanie LedererMichael Schäfer KSV 336 BL 60 47 (78) 57 62 28 35 47-
57 SUI 14921-Maja SuterMichael Sahli YCB 336 B 30 65 52 58 39 (80) 60 32-
58 GBR 14798-Lucy RileyTim Riley Dubai Offshore SC / Blackwater SC 352 LS 27 42 71 75 37 56 44 (76)-
59 CZE 14820-Michaela StruncovaMichal Skoda Neratovice YC 358 LNSY (86/BFD) 30 46 39 69 65 47 62-
60 GBR 14821-Nick HurstJake Elsbury Hayling Island SC 358 INS (86/BFD) 54 35 74 54 48 33 60-
61 GBR 14889-Barry SmithJo Line Thornbury Sailing Club 369 HMS 86/DNE 56 47 55 49 49 27 (65)-
62 GBR 14784-Geoff HoldenSophie Holden Northampton 395 BIM 45 53 51 63 68 66 (69) 49-
63 GBR 14991-Anyt RobinsonJon Chetland Datchet Water SC / Chew Valley 396 BN 54 (86/RET) 57 60 72 77 20 56-
64 SUI 14896-Richard SchellerLinus Eberle Segelclub Hallwil 396 DHS 23 64 70 67 42 (72) 61 69-
65 IRL 14691-Louise McKennaHermine O'Keefe Royal St George 404 BCILM 39 58 (75) 68 74 61 52 52-
66 GBR 14792-Eleanor CraigRichard Botting Draycote Water SC 411 BLNY 59 (86/RET) 74 54 65 64 38 57-
67 GBR 15080-Roger EtheringtonJo Adams Brightlingsea SC 418 BDIMN 47 62 43 (86/RET) 60 67 75 64-
68 GBR 15036-Fiona GrayDavid Carroll Waldringfield SC 426 BHL 33 57 (81) 61 47 79 76 73-
69 GBR 14388-James CuxsonJames Neil Arnott Newhaven & Seaford SC 428 BDNOY 48 (86/RET) 68 71 61 57 86/DSQ 37-
70 GBR 14883-Rowland SmithJack Parmenter Brightlingsea SC 437 BHNZ 86/DNE 69 66 47 56 46 (70) 67-
71 GBR 13151-Daniel JohnsonBen Latham Errwood Sailing Club 439 BNOYZ 57 63 67 64 70 55 63 (72)-
72 GBR 15111-Chris TurnerJono Loe Hayling Island SC 444 BHN 58 50 61 65 (77) 58 77 75-
73 IRL 14713-Frank MillerEd Butler DMYC 445 BCI (86/BFD) 52 58 59 73 69 73 61-
74 GBR 14964-Hilary LancasterDavid Mason Weir Wood S C 454 BDILN 61 (86/DNC) 65 69 63 74 64 58-
75 GBR 14474-Iain ChristieTom Vian Draycote Water & Hardway SCs 458 S 55 51 76 76 64 62 74 (86/DSQ)-
76 FRA 14702-Eric LewandowskiAnne Lewandowski Pléneuf Val André 462 BM 49 70 60 (77) 75 60 71 77-
77 GBR 14483-Cameron MossFraser Earle Lyme Regis SC 477 BYZ 50 59 68/DPI 78 (86/RET) 75 79 68-
78 GBR 15121-Bryan ThompsonHugo Knight Hayling Island SC 492 BNZ 64 68 (80) 73 71 68 68 80-
79 BEL 14898-Hans OrlentJules Orlent SRNA 505 BNZ (86/BFD) 73 69 86/RET 80 76 50 71-
80 GBR 14872-Barbara NewsonGuy Newson Pentland Firth YC 508 BDILN 62 71 73 70 76 (78) 78 78-
81 FRA 11059-Denis HernandezEsteban Hernandez YCVL 520 BHOZ (86/BFD) 67 77 79 78 73 72 74-
82 BEL 15135-Thomas VermeirenThomas Van Hassel KLYC 524 B 63 72 79 80 (86/RET) 71 80 79-
83 GBR15093-Simon HextallFiona Hextall 547 S 31 (86/DNC) 86/DNC 86/DNC 86/DNC 86/DNC 86/DNC 86/DNC-
84 GBR 14656-Simon BensonSophia Benson Hayling Island SC 550 BMNZ 65 (86/RET) 82 81 79 81 81 81-
85 GBR 15119-Zoe KingAdrian King Hayling Island SC 602 BCLNY (86/DNS) 86/DNC 86/DNC 86/DNC 86/DNC 86/DNC 86/DNC 86/DNC-
This page took 0.0898seconds to load